Žakas Ivas Kusto – gelmių tyrinėjimų architektas

Pradėkime nuo žymiausio Kusto kūrinio – akvalango. Būtent šis prietaisas pakeitė tiek povandeninių archeologų darbą ir tapo neatsiejama daugelio ekstremalių pojūčio mėgėjų „garderobo“ dalimi. Dar tolimais 1943 m., remdamasis Kusto brėžiniais ir atkakliais reikalavimais, inžinierius Emilis Ganjanas sukonstravo „povandeninius plaučius“ – aparatą, kurio pagalba žmogus ežeruose ir jūrose jaučiasi kaip žuvis.

Kusto daugelį metų buvo ne tik akvalango autorius, bet ir pats asmeniškai plėtė pažinimo ribas. Iš pradžių su balionais ant nugaros, vėliau su išradėjo Ogiusto Pikardo sukonstruotu batiskafu, kuris leido nerti giliau ir būti po vandeniu ilgiau nei apsiginklavus paprastu akvalangu.

1960 m. Kusto su kolegomis okeano šelfe įrengia povandeninius namus ir pradeda tyrimus, kaip žmogus galėtų įsikurti vandenyno dugne ir ten gyventi mėnesiais. Ne mokslininko kaltė, kad šie tyrimai valstybei pasirodė pernelyg brangūs. Politikai pinigus mieliau investavo į kosmines keliones, kurios tuo metu kaip tik tapo madingomis.

Pasaulinę šlovę Kusto pelnė ne tik savo unikaliais išradimais, bet ir tuo, kad mokėjo bendrauti su žiniasklaida. Nuo pat pirmųjų nėrimų, tada dar naras mėgėjas, suprato paprastą tiesą – jei nori, kad apie tavo žygius žinotų plačioji visuomenė, tai visuomenei reikia pasakoti savo nuotykius. Jau 1943 m. Kusto kartu su bičiuliais sukūrė pirmąjį savo dokumentinį filmą „18 metrų po vandeniu“. .Nors vėliau plačiuosius ekranus – televizorių dar nebuvo kiekvienuose namuose – pasiekė keletas kitų filmų, tačiau tikroji šlovė dar tik laukė.

1955 m. Kusto pradėjo kurti dokumentinių filmų serialą apie savo nuotykius tiriant vandenynus ir jūras – „Tylos pasaulis“. 1956 m. juosta pasiekė kinoteatrus ir sukėlė visuotinį susižavėjimą. Ši juosta tapo dokumentikos klasika. Net Holivudas Oskaru įvertino šį darbą.

Jau vėliau, 1970 m. visame pasaulyje milžiniško pasisekimo sulaukė kitas Kusto kūrinys 100 serijų filmas apie mokslininko ir jo komandos povandenines ir ne tik, ekspedicijas. Be filmų tyrinėtojas parašį ir keliolika knygų.