Kosmoso turizmas gali kelti grėsmę klimatui

Reguliarus skrydžiai suborbitiniais turistiniais laivais, kuriuos yra planuojama pradėti ateinančiais metais, gali prisidėti prie klimato atšilimo Žemėje. Tokias išvadas mokslininkai daro pagal kompiuterinį modelį, kuriuo tirt, kiek poilsiniai kosminiai laivai skrydžio metu teršalų ir degalų suodžių dėl klimato poveikį. Straipsnis su mokslininkų išvadomis spausdintas žurnale Geophysical Research Letters, jo santrauką spausdino ir „New Scientist”.

Mokslininkai apskaičiavo, kokį suodžių kiekį kasmet pateks į atmosferą tūkstančių suborbitinių skrydžių per metus metu. Prognozuojama, kad jau 2020 m. kasmet pasigrožėti planeta iš kosmoso skris tūkstančiai žmonių. Siekiant supaprastinti modelį mokslininkams rėmėsi prielaida, kad visos transporto priemonės suodžius išmes per pakilimą iš šiuo metu statomo privataus kosmodromo „Amerika” (Jungtinės Amerikos Valstijos. Nebuvo tiriamas modelis, kad skryžių metu teršalai bus išsklaidomi didelėje teritorijoje.

Kaip pavyzdį mokslininkai paėmė erdvėlaivį SpaceShipTwo, kuriamą Virgin Galactic . Mokslininkai neturėjo tikslių duomenų apie suodžių, kurias išmeta SpaceShipTwo variklis, tačiau jie rėmėsi duomenimis apie panašaus tipo variklių taršą ir suskaičiavo, kad per vieną misiją šie laivai paskleis apie 600 tonų suodžių. Per keletą tūkstančių skrydžių polių temperatūra padidės 0,2 laipsnio pagal Celsijų. Tokios prielaidos daromos, nors mokslininkai dar negali paaiškinti, koks tikslu išmetamų suodžių poveikis klimatui.

Iš viso turistiniai erdvėlaiviai (jei pramonė bus išvystyta iki prognozuojamo lygio), skleis daugiau teršalų nei civilinės aviacijos lėktuvai. Be to, skirtingai nei lėktuvai, kurių teršalai skleidžiami palyginti mažame aukštyje ir nusėda ant žemės, iš suborbitinių transporto priemonių išmetami teršalai koncentruotojasi esant 40 km ir aukščiau virš jūros lygio, ir gali pasilikti ten iki dešimties metų.