Mongolijos sostinė Ulan Batoras unikali vieta, kurioje savo akimis galima pamatyti, kaip šali sugebėjo įsikurti du pasauliai, tūkstantmečius kovoję tarpusavyje, nes tai vienintelis didesnis senos klajoklių tautos miestas. Likę šios valstybės miestai tai greičiau nedideli rajonų centrai nei megapoliai, kaip juos vertiname mes.
Miesto centre vietinio išsivadavimo kovų herojaus Suche Batoro vardo aikštė, tačiau ji tokio dydžio, kad joje stovintis ant arklio jojančio didvyrio paminklas atrodo kaip atkeltas iš nykštukų šalies. Turbūt taip ir turi būti, nes vargu ar prie bekraščių stepių įpratę klajokliai galėjo leisti architektui mieste įrengti Vilniaus parkelio dydžio aikštę. Tai antroji pagal užimamą plotą aikštė pasaulyje.
Aikštę supa pastatai, kuriuose įsikūrusios įvairios įstaigos. Namai statyi keistame stiliuje, kuriame susiplakė Stalino laikai ir senovės Kinijos architektūra. Iš Vakarų į Rytus miestą kerta Taikos gatvė, kurioje susiplaka šiandieninė šalies realybė – kinietiškų, sovietinių, vieitinių ir vakarietiškų artefaktų kaleidoskopas. Vienas kitam netrukdo Lenino paminklas, papuoštas tradicianiais mongoliškai ornamentais, mobiliais telefonais plepantys budistų vienuoliai, garsiausių vakarietiškų prekių ženklų reklama išmargintos tvoros ir prie parodų cenro įėjimo stovinčios stilizuotos jurtos.
Pasukus į šalį ir pažingsniavus dešimt minučių, supranti, kad esi tikrame klajoklių mieste. Dingsta barai, papuošti Vakarų garsenybių portretais ir prasdideda milžinški jurtų kvartalai. Nebėra gatvių ir numerių ant namų. Tik tvoromis apjuostos jurtos ir neasfaltuoti keliai, kuriais žvaliai dviračiais laksto vietiniai vaikai. Mongolijoje tapti sostinės gyventoju paprasta. Tereikia sukrauti į sunkvežimį jurtą, ją atgabenti į Ulan Batorą, pastatyti, apjuosti tvora ir užsiregistruoti, tačiau sostinėje nesijaučia stepės kvapo ir ryte išėjus iš „namo“ prieš akis neatsiveria neaprėpiami toliai, todėl į „didmiestį“ žmonės nesiveržia.
Žmonės Mongolijoje draugiški ir mielai atsakys į visus klausimu rusiškai ar angliškai. Azijoje tai vieną iš geriausių švietimo sistemų sukūrusi šalis.
Jei išalkote, šalyje palyginti daug vakariečio piniginiai maloniai pigių kinietiškų restoranėlių.
Mongolija – faktai
Gyventojų: 3,041 milijono (2009 m. birželio mėnėsio duomenys)
1 kvadratiniame kilometre gyvena 1,8 gyventojo
Plotas“ 1564116 kvadratiniai kilometrai
Kaimynai: ribojasi su Rusija ir Kinija.
Valstybinė kalba: mongolų