Pramogos Kroatijoje ilgam lieka atmintyje

Unikalioje centrinės Kroatijos vietoje – tarp Adrijos jūros ir Velebitų kalnų – yra gražus, jaukus ir nedidelis kurortinis miestelis Starigrad Paklenica. Žemėlapiuose dėl mažumo pažymėtas ne itin ryškiai. Turistams labiau žinomas kaip seno romėnų laikų miesto Zadaro „priemestis“. Būdamas strategiškai palankioje vietoje – netoli įžymusis Plitvicos ežerų nac. parkas, Krka upės krioklių nac. parkas, Cornati salų parkas, Paklenicos nac. parkas, – tai žinantys ir vertinantys renkasi poilsį būtent čia.

Foto safaris

Viena mėgstamiausių pramogų – tai plaukimas pramoginiu ekskursiniu laivu i Cornati salyną. Visą dieną mėgaujiesi tuo, apie ką svajoji: nuostabaus žydrumo (ir švarumo!) jūra, saule, nuostabiais ir nepakartojamais salyno vaizdais. Paslaugi laivo komanda, dalmatiški natūralūs užkandžiai, pietūs, melodingoji kroatų muzika. O kur dar maudynės natūraliame druskos ežere! Aplankius salyną, dažnai imame žvalgytis i greta esančius kalnus. Velebito kalnai skiriasi nuo mums jau žinomų – Alpių, Kaukazo ir kt. Pilka uoliena, apaugusi retais, bet itin žaliais krūmais ir medžiais suteikia nepakartojamų vaizdų. Tam, kad turistai pamatytų ir pajaustų dar natūralų kalnų grožį, kad įsivaizduotų kaip gyveno žmonės kalnuose ir pajaustų kroatų vaišingumą – siūlomas foto safaris. Safaris parengtas taip, profesionaliai, kad greitai tapo viena patikusia pramoga.

Vinetu keliai

Važiavimas kalnų keliais (pasiekiamas 1100 m. aukštis), aplankomi tarpekliai, vietos, viršūnės, kurios ne tik pakeri savo grožiu, unikalumu, bet yra ir reikšmingos. Velebito kalnuose Vokietijos televizija 1963-1965 m. kūrė žinomiausią filmą apie Vinetou. Safari vadas pasakoja (vokiečių ar anglų kalba) apie įdomias vietas kalnuose: kaip gyveno žmonės, ką dirbo ir kaip pragyveno, aplankoma bažnyčia keliaujant senuoju Velebito keliu, kur pagerbiamos karo aukos.

Pamaitinti nepamirš

Apie kroatų vaišingumą sklinda legendos, o kelionės metu jos tampa realybe. Puikus, įvairus ir sotus piknikas safario metu, kroatiškų gėrybių – medaus, jūros gėrybių, vytintos mėsos, vyno ir sūrio ragavimas dar ilgai keliautojams primins natūralaus maisto kvapus ir skonį. Kroatija – saulės ir šilumos kraštas, tad po visos dienos gera nusimaudyti po kriokliu, žvalgytis į nuostabius kalnus ir …atminimui gauti nuotraukų pluoštą, kokį tave kelionės metu pastebėjo kelionės organizatoriai.

Po dienų, praleistų kalnuose ar jūroje, galime tik patvirtinti seną priežodį:Dievas Kroatijai padovanojo tai, ką turėjo geriausią – nepakartojamą kalnų grožį, dangaus žydrumo švarią jūrą, žmonių svetingumą ir vaišingumą. Ir dar vieną turtą, kurio labai reikia mums visiems – druską.

Druskos kasyklos

Ties Velebito kalnų juosta jūroje yra Pago sala. Nuo senųjų laikų ten išgaunama druska, kai kurios rūšys gali turėti net 75 mineralus! Vietinų pasididžiavimas – avių pieno sūris „Paški“, seniai kaip ir druska – tapo geidžiamiausiomis lauktuvėmis iš Kroatijos.

Keliautoja: M. Užkrosnienė