TKS sumušė Mir rekordą pagal kosmonautų gyvenimo laiką

Tarptautinė kosminė stotis (TKS) sumušė Mir stoties rekordą pagal tai, kiek laiko joje praleido žmonės. Žmonijos istorijoje būtent šioje stotyje ilgiausiai už planetos ribų gyveno kosmonautai. Apie tai praneša „Interfax” naujienų agentūra.

Rekordas užfiksuotas spalis 22 d., 11:13 val. Maskvos laiku. Mir stotyje žemės orbitoje kosmonautai skraidė 3641 dienasm arba beveik beveik 10 metų – nuo 1989 m. rugsėjo 8 d. iki rugpjūtis 1999 m. rugpjūčio 28 d.

TKS 10 m. skryžio jubiliejų šventė 2010 m. lapkričio 2 d. Tą dieną 2000 m. į kosminį laivą atvyko įgula – Amerikos pilietis William Shepherd ir rusai Jurijus Gidzenko ir Sergejus Krikalevas.

Tarptautinė kosminė stotis yra bendras Rusijos, JAV, Japonijos, Kanados, Brazilijos ir ES projektas. Oficiali TKS darbo pradžia 1998 m. lapkričio 20 d., kai į orbitą iškeltas pirmasis modulis. Žmonės į jį atskrido tik po poros metų.

Rusijos kompleksas Mir darbą pradėjo 1986 m. vasario 19 d. Per visą jo gyvavimo laikotarpį stotyje lankėsi 28 ilgalaikės ekspedicijos. Tai buvo vienas iš Sovietų sąjungos pasididžiavimo objektų, kuriame kosmonautai daugiausia atlikinėjo kariškių užduotis.

2001m. kovo 23 d. techniškai ir morališkai pasenęs Mir buvo paskandintas Ramiajame vandenyne. Į vandenyną krentančios jo degančios nuolažos buvo matomos už tūkstančių kilometrų.